Czy zastanawiałeś się jaki wpływ ma zabrudzona matryca na jakość Twoich zdjęć? Czy jeśli nie zmieniasz często obiektywów, to czyszczenie matrycy jest zbędne? A może wystarczy funkcja czyszczenia dostępna z poziomu menu w większości aparatów?
Tutaj postaramy się temat zagłębić. Matryca, to tak na dobrą sprawę serce aparatu. Otóż warto mieć świadomość, że raz na jakiś czas czyszczenie matrycy jest konieczne zarówno w Lustrzankach, jak i bezlusterkowcach. W aparatach kompaktowych także zdaża się, że na przetwornik obrazu dostaną się zabrudzenia, jednak tą kwestię zostawię na inny wpis, gdyż procedura czyszczenia wygląda w tym przypadku zdecydowanie inaczej 😉
Należy zdawać sobie sprawę, iż zanieczyszczenia dostają się na filtr matrycy najczęściej przy demontażu obiektywu- pyłki wpadają do komory lustra, a stamtąd wędrują na matrycę. Jednak nawet w przypadku, gdy nigdy nie zdejmujesz obiektywu po dłuższym czasie zabrudzenia są niemalże pewne. Skąd się biorą? Wpadają szczeliną między komorą lustra, a mocowaniem bagnetowym od obiektywu (nie jest to połączenie w pełni szczelne), a także zasysają się z obiektywu – zwłaszcza w przypadku obiektywów zmiennoogniskowych. Ponadto na filtrze matrycy tworzą się również tłuste plamy, bowiem nasze środowisko nie jest sterylne. Matryca podczas pracy nagrzewa się i przyciąga pyłki.
Jak sprawdzić, czy matryca w Twoim aparacie wymaga czyszczenia?
Wykonaj zdjęcia testowe jednolitej jasnej powierzchni, np. bezchmurnego nieba domykając przesłonę – wartość przesłony f22 lub f32. Najlepiej zgrać zdjęcie na komputer, przybliżyć i dokładnie obejrzeć. Najprawdopodobniej zauważysz na zdjęciu mnóstwo plam, jeśli Twój aparat dawno nie był czyszczony. Pamiętaj, że widoczny obraz jest odwrócony, a zatem lewy górny róg zdjęcia, to zabrudzenie znajdujące się w prawym dolnym rogu matrycy.
Jak zapobiec zabrudzeniom? Na dobrą sprawę w pełni nie jesteśmy w stanie się ich ustrzec. Starajmy się niemniej jednak (o ile jest to możliwe) zmieniać obiektywy w zamkniętych pomieszczeniach, kierując korpus w dół.
Jak zabrudzenia na matrycy wpływają na jakość zdjęć? Ogromne znaczenie ma to, aby ich tam po prostu nie byłoJ Powodują plamy , widoczne szczególnie na jasnych tłach przy przymnkiętej przesłonie obiektywu. Co więcej , zabrudzenia znajdujące się na lustrze mają wpływ bezpośrednio na ostrość zdjęć i ich finalną jakość.
A co z czyszczeniem dostępnym w menu? Czy jeśli Twój aparat ma wbudowaną taką funkcję masz problem z głowy? Tutaj sensor (a raczej filtr przed sensorem, a więc nasz filtr matrycy) wprowadzany zostaje w delikatne drgania za pomocą ultradźwięków. Być może uda się, że podczas drgań jakiś pyłek z filtra matrycy spadnie, jednak nasze doświadczenie pokazuje, że próżno liczyć na to, że ta funkcja będzie stanowić remedium na problem na dłuższą metę. Sam zobacz jak to działa, na naszym filmie:
Tym samym raz na jakiś czas czyszczenie matrycy tzw. „na mokro” w aparacie fotograficznym cyfrowym jest nieodzowną potrzebą. Nie istotne czy posiadasz aparat marki Nikon, Canon, Sony, Olympus czy jakiejkolwiek innego Producenta. Jeśli jest to cyfrowa lustrzanka lub bezlusterkowiec, najprawdopodobniej taka konieczność prędzej czy później się pojawi.
I tutaj powstaje pytanie- czy jest to bardzo proste do wykonania, nie naraża Twojego sprzętu na żadne uszkodzenia i podjąć chcesz się czyszczenia na własną rękę, czy mając świadomość tego że powierzchnia światłoczułej matrycy jest bardzo delikatna wolisz zlecić usługę doświadczonym profesjonalistom? My, jako fachowcy którzy czyszczenia matryc wykonują od lat każdego dnia zalecamy kontakt z serwisem, jeżeli nie masz w czyszczeniu wprawy oraz wiedzy jaka konkretnie powłoka pokrywa sensor w Twoim aparacie. Przy nieumiejętnej próbie wykonania usługi na własną rękę ryzykujesz spowodowanie rys na matrycy, jej nieodwracalne uszkodzenie które zakończyć się może koniecznością jej kosztownej wymiany. Ale nie tylko. Uszkodzić możesz migawkę, a także mechanizm lustra.
Na przestrzeni lat naszej pracy widzieliśmy już na prawdę wiele, od rozwiązań typu czyszczenie matrycy ściereczką (w najlepszym przypadku specjalną do okularów????), przez użycie chusteczek nawilżonych, po jeszcze bardziej hardcorowe sposoby typu użycie denaturatu, smaru czy (o zgrozo) WD40????
Jednak nawet użycie dostępnych na rynku specjalnych akcesoriów do czyszczenia nie gwarantuje bezpieczeństwa i powodzenia tego inwazyjnego zabiegu. Możemy zakupić specjalne zestawy do czyszczenia matrycy: płyny, gruszki, pędzelki czy szpatułki. Połowa sukcesu, to dobranie odpowiedniego preparatu do danej powłoki jaką pokryta jest warstwa na filtrze przed sensorem w danym modelu sprzętu. Te posiadają na prawdę zróżnicowany skład i różną zawartość danych substancji chemicznych. Taka wiedza jest niezbędna, aby nie spowodować szkód. Później dochodzą umiejętności, zarówno aby pyłki usunąć zamiast spowodować że wlecą we wnętrze korpusu, czy w przestrzeń między filtr matrycy a matrycę, by matrycy nie pomazać czy co gorsza nie zarysować. Czy wszelkie możliwe powikłania i wygenerowanie dużo większych kosztów w przypadku uszkodzeń jest warte zachodu zdecydować musi każdy sam.
A ze swojej strony zapraszamy do naszego serwisu (os. B. Śmiałego 4F POZNAŃ Piątkowo) na PROFESJONALNE CZYSZCZENIE MATRYCY, które wykonujemy w ciągu 1/2 godzin roboczych. Bierzemy całą odpowiedzialność za wykonaną usługę i doskonale wiemy co robimy ????